1. Ana Sayfa
  2. Faydalı Bilgiler

Kimlik Kaybetmenin Cezası Ne Kadardır?

Kimlik Kaybetmenin Cezası Ne Kadardır?
0

Kişiye özel resmî belge niteliği taşıyan kimlik kartları her T.C. vatandaşında olması gereken bir belgeyi temsil eder. Kimlik Kaybetmenin Cezası Ne Kadardır? Bu nedenle kimliği kaybetmenin bazı cezai yükümlülükleri vardır. Kimlik kartının sebebi fark etmeksizin kaybedilmesi ya da çaldırılması halinde belirli prosedürler izlenir. Bu minvalde en sık merak edilenlerin başında kimlik kaybetmenin cezası ne kadardır sorusu gelir. 2023 yılı itibarıyla düzenlenen yönetmeliğe göre kimliğini kaybeden kişilerin ilk olarak ALO 199’u arayarak bildirimde bulunması gereklidir.

Kimlik Kaybetmenin Cezası Ne Kadardır?

Kimlik Kaybetmenin Cezası Ne Kadardır?
Kimlik Kaybetmenin Cezası Ne Kadardır?

Bildirimde bulunduktan sonra belirli bir ücret mukabilinde ve gerekli belgeleri de ibraz ederek yeniden kimlik çıkarılabilir. Kayıp kimlik belgesinin cezaları aşağıdaki gibidir:

  • Evlilik nedeniyle kimlik kartı değişimi: 82 TL
  • Kayıp kimlik kartı bedeli: 165 TL

Kayıp kimlik kartını çıkarabilmek için aşağıdaki belgelerle birlikte başvuruda bulunmak gerekir:

  • 6 ay içerisinde çekilmiş 2 biyometrik fotoğraf
  • 165 TL’lik kayıp kimlik kartı bedeli

Aynı zamanda Nüfus Müdürlükleri ihtiyaç duymaları durumunda pasaport, ehliyet ya da aile cüzdanı gibi belgelerin ibraz edilmesini isteyebilir.

Kayıp Kimlik Cezası Nereye Ödenir?

Kimlik kartını kaybeden kişilerin yukarıda da belirtildiği üzere 165 TL’lik bir ödeme yapmaları gerekir. Bunun için kayıp kimlik cezası nereye ödenir minvalinde çok fazla soru işareti bulunur. Kayıp kimlik kartının ödemesini yapmadan önce ilk olarak ALO 199 ile iletişime geçmek gerekir. Aynı zamanda ikamet edilen ilçenin Nüfus Müdürlüğüne de müracaat ederek kayıp bildirimi yapılır. Kayıp kimliğin yeniden çıkarılabilmesi için Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü resmi internet sitesinden randevu alınması gereklidir.

İnternetten randevu alabilmenin yanı sıra aynı zamanda telefon ile de randevu almak mümkündür. Bunun için ALO 199 ile iletişime geçilebilir. Kayıp kimlik başvurusu, tıpkı yeni kimlik kartlarla aynı sürece tabi tutulur. Farklı bir prosedür uygulanmaz. Kimliğini kaybeden kişilerin başvuru sırasında gerekli miktarı yatırmış olmaları gerekir. Kayıp kimlik cezası aşağıdaki gibi ödenebilir:

  • Vergi Dairesi Müdürlükleri
  • Gelir İdaresi Başkanlığı
  • PTT Şubeleri
  • ALO 199

Yukarıdaki noktalar aracılığıyla kayıp kimlik cezasını ödemek ve yeni kimliğe başvurmak mümkündür.

Savunma Dilekçesi Örneği konu başlıklı yazımızı da inceleyebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir
maxresdefault

Yorum Yap