1. Ana Sayfa
  2. Nasıl Yapılır

Rot Ayarı Nasıl Yapılır?

Rot Ayarı Nasıl Yapılır?
1

Araçlarda özellikle yürüyen aksamları doğrudan etkileyen önemli ayarlar bulunur. Rot Ayarı Nasıl Yapılır? Bu ayarlar sıklıkla rot balans şeklinde telaffuz edilse de aslında farklı işlemlerdir. Rot ve balans olmak üzere ikiye ayrılır. Rot ayarı nasıl yapılır sorusu ise son dönemde oldukça popüler hale gelmiştir.

Rot Ayarı Nasıl Yapılır
Rot Ayarı Nasıl Yapılır

Rot ayarı; toe, kaster ve kamber açılarının ayarlanmasıyla uygulanır. Rot ayarının yapılması için öncelikle aracın kaldırılması gerekir. Tekerleklere rot ayarını yapmak için üretilmiş olan ölçüm cihazı yerleştirilir. Tekere yerleştirilen cihaz verilerin gözlemlenebilmesi için bilgisayara bağlanır.

Rot Ayarı Nasıl Yapılır?

Aracın rot ayarını yapabilmek için tekerin açısının değiştirilmesi ve bilgisayar aracılığıyla tekerler arasındaki mesafenin ayarlanması gerekir. Sonrasında işlemi gerçekleştiren kişi lazer metre aracılığıyla bilgisayar tarafından ortaya konulan işlemin sağlamasını yapar.

Her iki işlem de aynı sonucu gösteriyor ve tekerler de birbirine paralel ise işlem sonlanır. Rot ve balans ayarları bozuk bir aracın trafikte olması büyük riskler içermektedir. Bu sebeple en kısa sürede bir usta ile görüşmek ve rot ayarının tamamlanması gereklidir.

Rot Ayarının Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?

Rot ayarının bozulduğunu anlamanın bazı belirtileri vardır. Bu belirtileri gösteren her araç istisnasız bir şekilde rot sorunu yaşamaktadır. Rot ayarının bozulduğu nasıl anlaşılır minvalindeki sorular da oldukça popülerdir. Bir araç, rot ayarını bozduğunda seyir halindeyken farklılıklar gösterir. Sağa ya da sola direkt olarak çekme eğiliminde olması muhtemeldir. Bu durum şoför tarafından kısa sürede anlaşılabilecek düzeydedir. Bunun yanı sıra tekerlerin iç ve dış yüzeylerinde fazlasıyla aşınma ve ısınma görülebilir. Bu durum da rot ayarının bozuk olduğunun belirtileri arasında yer alır.

Rot ayarı olmayan araçlara viraj girişlerinde ve sert sürüşlerde kontrol kaybı dahi meydana gelebilir. Bu sebeple rot ayarının bozuk olması can ve mal kaybının yaşanmasına sebebiyet verebilmektedir. Rot ayarı basit ve sıradan bir sorun olarak görülse de en kısa sürede tamirinin gerçekleştirilmesi gereken mühim arızalardan biridir. Aracın önü sert çukura girdiğinde ya da araç bir yükseltiden indiğinde rot ayarları bozulabilir. Bu tip durumlar yaşandığında bir ustaya göstermek en iyisidir.

Daha fazla nasıl yapılır sorusunun cevap bulduğu yazılarımızı da inceleyebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yap

Yorumlar (1)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir